wtorek, 19 kwietnia 2011

Jak wybrać odpowiedni szlaban dla siebie

Na rynku występuje duży wybór szlabanów, które ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne są przeznaczone do kontroli dostępu do różnych obiektów.

Ze względu na sposób obsługi szlabany dzielimy na:

Szlabany ręczne. Bariera otwiera się poprzez przekręcenie klucza co automatycznie powoduje uniesienie ramienia do pozycji pionowej. Zamykanie bariery polega na ręcznym opuszczeniu ramienia aż do momentu zetknięcia ze słupkiem zamykającym, wówczas następuje zaskoczenie zapadki i bariera pozostaje w pozycji poziomej

Szlabany automatyczne charakteryzują się tym, że istnieje możliwość sterowania nimi na odległość. Dla szlabanów otwieranych automatycznie dostępne są w dwa rodzaje rozwiązań napędu:
- elektromechaniczne
- elektrohydrauliczne
   
W polskich warunkach pogodowych polecane jest stosowanie szlabanów elektromechanicznych. Głównym elementem szlabanów elektromechanicznych jest motoreduktor składający się z silnika zasilanego napięciem 230V lub 24V oraz przekładni ślimakowej - samoblokującej. Szlabany tego typu nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Przy intensywnym użytkowaniu, należy co jakiś czas poddać go kontroli serwisowej.

Szlabany elektrohydrauliczne są rzadziej stosowane w naszym kraju. Szlabany te wymagają znacznie częstszej konserwacji, dlatego koszt ich eksploatacji jest znacznie wyższy od szlabanów elektromechanicznych. 


Wybierając szlaban musisz wiedzieć jaki będzie jego zakres eksploatacji.
  • Jak często szlaban będzie używany?
Ważne jest aby dobrać parametry szlabanu do częstotliwości jego użytkowania. Częstotliwość użytkowania określa się na podstawie ilość cykli dziennie, tzn. ile razy dziennie szlaban będzie otwierany i zamykany. Jeżeli szlaban ma być wykorzystywany intensywnie lub bardzo intensywnie, należy zastosować model szlabanu, którego silnik zasilany jest napięciem 24V. W przypadku mało intensywnej pracy można zastosować szlaban z silnikiem 230 V.
  • Jaka jest szerokość drogi która ma być zablokowana przez szlaban?
Jest to główny parametr, który decyduje o doborze odpowiedniego modelu szlabanu. Najczęściej ramie szlabanu ma długość od 2,5 do 8 metrów. Są również urządzenia obsługujące ramię o długości nawet do 12 metrów. Jednak mają one stosunkowo wysoką cenę, dlatego w przypadku bardzo szerokich przejazdów stosuje się szlabany parami, co pozwala na zamkniecie standardowymi szlabanami przejazdu nawet o szerokości 16 metrów.

Poszczególne modele szlabanów są zaprojektowane dla konkretnej długości ramienia, dlatego bardzo ważne jest określenie modelu komunikacji występującej na blokowanym przejeździe:
  • Wjazd/wyjazd wspólny - W takim przypadku najbardziej ekonomiczne jest dobranie takiego szlabanu który zagrodzi całą szerokość przejazdu.
  • Osobny wjazd/osobny wyjazd koło siebie - wówczas stosuje się dwa osobne szlabany, każdy z nich zagradza komunikację tylko w jednym kierunku,
  • Osobny wjazd/osobny wyjazd oddalone od siebie.
  • Czas otwarcia szlabanu.
Parametr ten ma znaczenie wyłącznie w obiektach które mają duże natężenie ruchu, np. na parkingach. W innych przypadkach nie jest tak ważny. Czas otwarcia szlabanu waha się w granicach od 1 s. - najszybsze modele, do kilkunastu sekund (szlabany o  długim ramieniu). Generalna zasada to: im dłuższe ramię tym dłuższy czas otwierania.

Kupując szlaban w naszej firmie, nasi fachowi i doświadczeni pracownicy pomogą rozwiązać, każde nietypowe zadanie z zakresu szlabanów. Każdy nasz klient może być pewien, że doradzimy mu rozwiązania najlepiej dopasowane do jego indywidualnych potrzeb.